KLAUZULA INFORMACYJNA

Wizyta gości z Podlasia

W miniony weekend zakończyła się kilkudniowa wizyta w Łodzi uczniów z Podlasia. Odwiedziły nas dzieci ze szkoły Podstawowej w Michałowie, Szkoły Podstawowej w Gródku oraz szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku. Przez kilka dni staraliśmy się pokazać naszym gościom wielokulturową Łódź, jej historię, tradycje, język i piękno. Odwiedziliśmy więc Park Helenów, Park Ocalałych i Park Śledzia. Spacerowaliśmy ulicą Piotrkowską, gdzie podziwialiśmy m.in. Pasaż Róży i Galerię Wielkich Łodzian. Zaprosiliśmy gości na warsztaty do Pałacu Poznańskiego, podczas których poznali łódzkie rzeki, a przede wszystkim łódzki język. Odwiedziliśmy także Centrum Dialogu Marka Edelmana, Stację Radegast i Cmentarz Żydowski – ostatnie dwa miejsca zrobiły szczególne wrażenie na naszych gościach. Ważnym punktem programu były warsztaty, na które przedostatniego dnia pobytu, zaprosiliśmy uczniów z partnerskich szkół. Część z nich uczestniczyła w warsztacie poświęconym historii ulicy Piotrkowskiej, pozostali natomiast w warsztacie antydyskryminacyjnym na temat języka nienawiści.

Najważniejszym wydarzeniem było jednak ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w I Międzyszkolnym Konkursie Pisania Bajek „Moje magiczne miejsce”. Uczniowie musieli napisać bajkę o tematyce antydyskryminacyjnej, osadzoną w tradycji regionu, z którego pochodzą oraz z wykorzystaniem elementów języka regionalnego.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
1. Hanna Bobrukiewicz (SP nr 111 w Łodzi) „Opowieść o powstaniu Łodzi” – nagroda specjalna
2. Roksana Zawadzka (SP w Gródku) „Kupalnoczka” – I miejsce
3. Maria Król (SP nr 26 w Białymstoku) „O chłopcu, który poznał historię Białegostoku” – II miejsce
4. Marta Wieremiejuk (SP w Michałowie) „Ajczyzna” – III miejsce
5. Oksana Jurczuk (SP w Michałowie) „Mała wioska” – wyróżnienie
6. Miłosz Mucha (SP nr 111 w Łodzi) „O tym jak Chytrus zmienił moje życie” – wyróżnienie.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy kreatywności, pomysłowości i twórczych umiejętności. Zachęcamy również do lektury nagrodzonych bajek.

Tymczasem pięknie dziękujemy naszym gościom za mile spędzony czas i nie możemy doczekać się rewizyty. A to już niebawem, bo 3 czerwca. Oba wyjazdy odbywają się w ramach programu Erasmus po polsku, który realizujemy wspólnie z SP nr 111 w Łodzi. Za współpracę dziękujemy p. Dyrektorowi, Małgorzacie Tomaszewskiej oraz Małgorzacie Mateckiej, współorganizatorce przedsięwzięcia, która wspaniale wcieliła się w rolę edukatora w warsztatach poświęconych antydyskryminacji i tolerancji.