Patron

Bohaterstwo Żołnierzy Polskiego Września 1939 przeszło do historii światowej i trwa w pamięci pokoleń. Dlatego też społeczność naszej szkoły obierając za patrona Armię "Łódź" spełnia swój patriotyczny obowiązek i oddaje cześć bohaterskim żołnierzom.

Armia „Łódź” powstała 23 marca 1939 r. Na jej dowódcę wyznaczono generała dywizji Juliusza Rómmla. Jej zadaniem było utrzymanie rejonów Łodzi i Pabianic, wynikające z konieczności osłony Warszawy i koncentrującego się na zapleczu armii głównego odwrotu Naczelnego Wodza. W czasie tworzenia Armii w Łodzi zakładano, że będzie się ona składać z pięciu dywizji piechoty (10, 12, 22, 28, 30), dwóch brygad kawalerii (Kresowej i Podolskiej) i oddziałów wzmocnienia: artylerii ciężkiej, lotnictwa i broni pancernej. W chwili przyłączenia się do walk AŁ liczyła prawdopodobnie ok. 60 tyś żołnierzy. Większość z nich była Polakami. Znaczny odsetek stanowili Żydzi, Ukraińcy, Białorusini i Niemcy. Jednak jedynie część z nich była mieszkańcami województwa łódzkiego. Na jego terenie i obszarze Okręgu Korpusu nr IV Łódź stacjonowała przed wojną jedynie 10 Dywizja Piechoty, której 28 Pułk Strzelców Kaniowskich powszechnie był nazywany „Pułkiem Dzieci Łodzi”.

Od 1 września oddziały Armii „Łódź” prowadziły działania opóźniające mające na celu osłabienie możliwości zaczepnych wojsk niemieckich, zadanie im odczuwalnych strat, rozpoznanie głównego i pomocniczego kierunku uderzenia przeciwnika oraz zyskanie na czasie. W związku z tym, że nie planowano dłuższych walk na pozycjach przejściowych zdecydowano o budowie schronów żelbetowych tylko na głównej linii obrony. W pasie działania Armii Łódź przebiegała ona od Uniejowa na styku z Armią Poznań w górę rzek Warta i Widawka przez miasto Warta, Sieradz, Widawa, Szczerców do Rząsawy, dalej wzdłuż pasa wydm przez Rozprzę do Sulejowa. Pozycję rozbudowano na prawym brzegu obu rzek. Obronę podzielono na cztery odcinki: Sieradz (Linia Warty), Widawa, Szczerców, Rozprza-Księży Młyn.

W celu usprawnienia dowodzenia dnia 31.08.1939 r. ze składu Armii Łódź wydzielono dwie Grupy Operacyjne. Pierwsza pod dowództwem gen. F.Dindrofa-Ankowicza obsadziła odcinek Sieradz, a pozostałe odcinki przypisano do GO Piotrków (dow. gen. W.Thommee).

W czasie swego krótkiego działania Armia „Łódź” uczestniczyła w walkach:
- 1 września broniła pozycji rozciągniętej wzdłuż 94 kilometrowej rubieży Ostrzeszów – Mokra koło Kłobucka,
- obronie pasa dł 94 od Glinna koło miasta Warty na północy do Rozprzy na południu
- bombardowaniu niemieckich korpusów pancernych przez X Dywizjon Brygady Bombowej,
- w okolicy Borowej Góry - obronie Jeżowa i Rozprzy
- nad rzeką Wartą i przyczółku w Mnichowie
- działaniach zbrojnych na pozycji „Szczerców” na rzece Widawie.

W nocy z 5 na 6 września oddziały Armii „Łódź” rozpoczęły zorganizowany odwrót.

Społeczeństwo Łodzi nie zapomina o bohaterskich żołnierzach Armii „Łódź”. Ich groby znajdują się na cmentarzach: wojskowym przy zbiegu ulic Palki i Wojska Polskiego oraz św. Rocha przy ul. Zgierskiej. Pamięci poległych poświęcono dwie tablice pamiątkowe na ścianie Zespołu Szkół w Żdzarach oraz w Parku Julianowskim im. A. Mickiewicza (ul. Zgierska/Biegańskiego). 10 listopada odsłonięto 2003 r. odsłonięto w parku Helenów Pomnik Chwały Żołnierzy Armii „Łódź”.