Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Patron

Bohaterstwo Żołnierzy Polskiego Września 1939 przeszło do historii światowej i trwa w pamięci pokoleń. Dlatego też społeczność naszej szkoły obierając za patrona Armię "Łódź" spełnia swój patriotyczny obowiązek i oddaje cześć bohaterskim żołnierzom.

Armia „Łódź” powstała 23 marca 1939 r. Na jej dowódcę wyznaczono generała dywizji Juliusza Rómmla. Jej zadaniem było utrzymanie rejonów Łodzi i Pabianic, wynikające z konieczności osłony Warszawy i koncentrującego się na zapleczu armii głównego odwrotu Naczelnego Wodza. W czasie tworzenia Armii w Łodzi zakładano, że będzie się ona składać z pięciu dywizji piechoty (10, 12, 22, 28, 30), dwóch brygad kawalerii (Kresowej i Podolskiej) i oddziałów wzmocnienia: artylerii ciężkiej, lotnictwa i broni pancernej. W chwili przyłączenia się do walk AŁ liczyła prawdopodobnie ok. 60 tyś żołnierzy. Większość z nich była Polakami. Znaczny odsetek stanowili Żydzi, Ukraińcy, Białorusini i Niemcy. Jednak jedynie część z nich była mieszkańcami województwa łódzkiego. Na jego terenie i obszarze Okręgu Korpusu nr IV Łódź stacjonowała przed wojną jedynie 10 Dywizja Piechoty, której 28 Pułk Strzelców Kaniowskich powszechnie był nazywany „Pułkiem Dzieci Łodzi”.

Od 1 września oddziały Armii „Łódź” prowadziły działania opóźniające mające na celu osłabienie możliwości zaczepnych wojsk niemieckich, zadanie im odczuwalnych strat, rozpoznanie głównego i pomocniczego kierunku uderzenia przeciwnika oraz zyskanie na czasie. W związku z tym, że nie planowano dłuższych walk na pozycjach przejściowych zdecydowano o budowie schronów żelbetowych tylko na głównej linii obrony. W pasie działania Armii Łódź przebiegała ona od Uniejowa na styku z Armią Poznań w górę rzek Warta i Widawka przez miasto Warta, Sieradz, Widawa, Szczerców do Rząsawy, dalej wzdłuż pasa wydm przez Rozprzę do Sulejowa. Pozycję rozbudowano na prawym brzegu obu rzek. Obronę podzielono na cztery odcinki: Sieradz (Linia Warty), Widawa, Szczerców, Rozprza-Księży Młyn.

W celu usprawnienia dowodzenia dnia 31.08.1939 r. ze składu Armii Łódź wydzielono dwie Grupy Operacyjne. Pierwsza pod dowództwem gen. F.Dindrofa-Ankowicza obsadziła odcinek Sieradz, a pozostałe odcinki przypisano do GO Piotrków (dow. gen. W.Thommee).

W czasie swego krótkiego działania Armia „Łódź” uczestniczyła w walkach:
- 1 września broniła pozycji rozciągniętej wzdłuż 94 kilometrowej rubieży Ostrzeszów – Mokra koło Kłobucka,
- obronie pasa dł 94 od Glinna koło miasta Warty na północy do Rozprzy na południu
- bombardowaniu niemieckich korpusów pancernych przez X Dywizjon Brygady Bombowej,
- w okolicy Borowej Góry - obronie Jeżowa i Rozprzy
- nad rzeką Wartą i przyczółku w Mnichowie
- działaniach zbrojnych na pozycji „Szczerców” na rzece Widawie.

W nocy z 5 na 6 września oddziały Armii „Łódź” rozpoczęły zorganizowany odwrót.

Społeczeństwo Łodzi nie zapomina o bohaterskich żołnierzach Armii „Łódź”. Ich groby znajdują się na cmentarzach: wojskowym przy zbiegu ulic Palki i Wojska Polskiego oraz św. Rocha przy ul. Zgierskiej. Pamięci poległych poświęcono dwie tablice pamiątkowe na ścianie Zespołu Szkół w Żdzarach oraz w Parku Julianowskim im. A. Mickiewicza (ul. Zgierska/Biegańskiego). 10 listopada odsłonięto 2003 r. odsłonięto w parku Helenów Pomnik Chwały Żołnierzy Armii „Łódź”.