Klub Dobrej Rozmowy
W naszej szkole ruszył Klub Dobrej Rozmowy. Chętni uczniowie klas 8 a i 8 b najpierw ułożyli kodeks Klubu, określili cele oraz zasady dobrej i konstruktywnej dyskusji. Najważniejsze z nich mówią, że rozmawiamy, bo chcemy poznać świat, a każdy głos jest ważny, bo wyrasta z naszych osobistych doświadczeń.
Druga część zajęć, to już praca ze scenariuszem przygotowanym przez platformę CEO dotyczącym tematu „Kto puka do naszych drzwi”. Lekcja została oparta o sytuacje migrantów, którzy z różnych stron świata wędrują m.in. do naszego kraju w celu znalezienia bezpiecznego miejsca do życia. Uczniowie zaznajomili się z indywidualnymi przypadkami rodzin m.in. z Syrii, Afganistanu, Somalii czy Iraku. Odpowiadali na pytanie, które zachęcało do refleksji, co oni mogą nam dać w naszym kraju? W jaki sposób ich pobyt odzwierciedli się we wzajemnych relacji pomiędzy migrantami a mieszkańcami Polski. Uczniowie pozytywnie ocenili ich wkład. Nauczyciel moderujący spotkanie pogrupował je na cztery zasadnicze grupy z zakresu: kultury, gospodarki, demografii czy społeczne. Nie pojawiały się negatywy, choć poproszeni mówili o ewentualnych problemach wynikających ze zróżnicowania ludnościowego, które może rodzić konflikty.
Na koniec uczniowie mogli poczuć się jak urzędnicy ds. migracji i zadecydować czy udzielają migrantom azylu. Niestety, tylko jedna osoba bez wahania się zgodziła, pozostali wzięli pod rozwagę. Mam nadzieję, że kolejne lekcje z cyklu "Rozmawiajmy o uchodźcach" przyczynią się do zmiany zdania.
Kluby Dobrej Rozmowy istnieją w całej Polsce i są koordynowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu „Rozmawiajmy o uchodźcach”, do którego przystąpiła również nasza szkoła. W Łodzi do tej pory nie było takiej inicjatywy. ZSZP nr 4 oraz partnerska SP nr 111, z którą realizujemy program „Erasmus po polsku”, to pierwsze placówki w Łodzi, w których powstają Kluby Dobrej Rozmowy.
Następne spotkanie już niebawem. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.